Haber

Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için Bağış Konferansı 20 Mart’ta yapılacak

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu ve İsveç’in yürüttüğü AB dönem başkanlığı, 6 Şubat’ta Türkiye ve Suriye’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen insanlar için 20 Mart’ta Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenleyecek.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, daha önce 16 Mart’ta yapılacağı duyurulan konferansın 20 Mart’ta yapılacağı bildirildi.

Türk makamlarıyla koordineli olarak gerçekleştirileceği belirtilen konferansın ev sahipliğini AB Konsey Lideri Ursula von der Leyen ve AB dönem lideri İsveç Başbakanı Ulf Kristersson yapacak.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, konferansın AB üye ülkeleri, aday ülkeler ve potansiyel aday ülkeler, komşu ve ortak ülkeler, Rusya dışındaki G20 üyeleri, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkeler, Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar, insani yardım kuruluşları, uluslararası ve Avrupa faaliyetleri. finansal kuruluşlara açık olduğu bildirildi.

“Dayanışmamız güçlü olmaya devam edecek”

“AB ve üye devletler, Türkiye’ye daha fazla yardım, Türkiye’nin toparlanması ve yeniden inşası ve Suriye’ye yapılan yardımın arttırılması, toparlanması ve rehabilitasyonu için önemli taahhütlerde bulunma niyetindedir. AB, şu anda diğer uluslararası ortaklara ve küresel bağışçılara yardım etmektedir. sıkıntı” denildi. Sizleri, hasarın büyüklüğü doğrultusunda taahhütlerde bulunarak Türkiye ve Suriye halklarıyla dayanışma göstermeye davet ediyor.” açıklamasına yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, depremden 6 hafta sonra depremzedelere destek için bir araya geleceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Dayanışmamız depremin ardından ilk saatlerde olduğu gibi güçlü olmaya devam edecek. Türkiye ve Suriye halklarına uzun vadede yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz. Özel veya kamu tüm ülkeleri ve bağışçıları onurlandırmaya kararlıyız. , kaybedilen hayatların anısını, acil yardım gruplarının kahramanlıklarını ve daha da önemlisi hayatta kalanları onurlandırmak için” dedi. Sizleri güzel bir geleceğin inşasına katkıda bulunmaya davet ediyorum.”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, can kaybı ve yaşanan acıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, AB Konseyi Ciro Lideri olan İsveç’in toparlanma için elinden geleni yapacağını belirtti.

AB Komisyonu’nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell ve Türk makamları nezdinde konferans hazırlıklarının devam ettiği ve yakında davetiyelerin gönderileceği belirtildi.

kayapinar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu