Haber

Naci Görür, bugünkü sarsıntıların ardından 5 ili uyardı: Deprem olabilir

Kahramanmaraş’ta bugün saat 12.40’ta meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremin ardından Kayseri’de saat 14.47 ile 14.53 arasında büyüklükleri 4.7 ile 4.3’ün ortasında değişen 3 deprem meydana geldi. Saat 17.18’i gösterdiğinde Sivas Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre bu kez 4.5 ile sallandı. AFAD, depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı. Yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür, sarsıntılarla ilgili değerlendirmede bulundu.

“GEÇMİŞTE YÜKSEK DEPREM ÜRETTİ”

Sosyal medyada paylaşımda bulunan Görür, şokların beklenebileceği bölgeleri paylaştı. Görer, paylaşımında şunları söyledi:

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı sarsıntılar oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içinde. Bu zon KAF’tan ayrılarak Mersin’e kadar uzanıyor. 730 km uzunluğunda. 1414, 1717 ve 1835′ Bazı yerlerde depremlerin şiddeti VIII. 1717 depreminde 8 binden fazla insan öldü. 1835’te 1000’den fazla insanın öldüğü söyleniyor (Anadolu Gaz.).

“ERZİNCAN, MALATYA, ADANA, KAYSERİ VE SİVAS’TA DEPREM BEKLENEBİLİR”

Son zamanlarda meydana gelen Maraş ve Gaziantep sarsıntıları, Anadolu Levhası’nın bölge yakınındaki aktif fay sistemlerinde stres alanı değişikliklerine ve muhtemelen bazı fay modüllerinin kırılmasına neden olmuştur. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas bölgelerinde bu tür sarsıntılar beklenebilir. Sevgiler.

Not: Bilgilendirmek için yazıyorum. Yoksa ‘büyük deprem olacak, bu zamanda olacak’ vs demiyorum. Benim beklentim çoğunlukla küçük depremler olacak. saygılarımla”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu