Ekonomi

ABD’de konut kredisi faizleri yükseldi

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) verilerine göre, konut kredisi başvuruları 24 Şubat’ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 5,7 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli konut kredilerinin ortalama faiz oranı yüzde 6,62’den yüzde 6,71’e yükseldi. Böylece 30 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesinde kaldı.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli konut kredisi ortalama faiz oranı yüzde 5,98’den yüzde 6,13’e yükseldi.

“Konut alımına başvuru yüzde 44 azaldı”

MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 6,2’ye gerilediği Ocak ayında başvurularda yaşanan kısa dönemli toparlanmanın ardından geçen ay faiz oranlarının 50 baz puan arttığını ve konut kredisi başvurularının 3 hafta boyunca gerilediğini kaydetti. arka arkaya

Kan, “Enflasyon, istihdam ve ekonomik aktiviteye ilişkin veriler, enflasyonun beklendiği kadar hızlı düşmeyebileceğinin sinyallerini verdi. Bu, faizler üzerinde yukarı yönlü baskıyı sürdürüyor.”

Geçen hafta hem satın alma hem de finansman başvurularının azaldığını belirten Kan, satın alma endeksinin üst üste ikinci haftadır 28 yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirtti.

Kan, konut alımı için başvuruların bir yıl öncesine göre yüzde 44 azaldığını, yüksek faiz oranlarının alım gücünü sınırladığını belirtti.

ABD’de 30 yıllık bir ipotek için ortalama faiz oranı Ekim 2022’de yüzde 7’yi aşarak 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyona karşı agresif para politikası sıkılaştırması konut piyasasını önemli ölçüde zayıflattı.

haberartova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu