Haber

Yılın 15 günü görülen dağ lalesi görenleri büyülemektedir.

Yılın 15 günü görülen ‘dağ lalesi’ görenleri büyüledi

ANKARA – Türkiye’nin endemik bitki türleri listesinde yer alan ve yılın 15 günü görülebilen Kızılcahamam dağ lalesi görenleri hayrete düşürüyor. Soğuksu Milli Parkı’nda sadece 15 gün görülebilen lale, gelincik çiçeğini andıran görüntüsüyle görsel bir şölen sunuyor.

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki Soğuksu Milli Parkı’nda nisan ayında açan dağ lalesi bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Sarp ve eğimli andezit kayalıkların bulunduğu Kızılcahamam’da yetişen dağ lalesi, Türkiye’nin Endemik Bitki Türleri Listesi’nde yer alıyor. Kendine has rengiyle hayranlık uyandıran dağ lalesi, her yıl 15 gün içerisinde fotoğraf tutkunları tarafından kayıt altına alınıyor.

Başka iklim ve şartlarda yetişemeyen dağ lalesi, soğanları bilinçsiz kişilerce koparıldığı için her yıl daha da küçük bir alanda büyüyor. Doğanın lale bahçesi drone ile havadan görüntülendi. Taşların ortasındaki manzarasıyla büyüleyen laleler, Mayıs ayının sonlarına doğru gerçek çiçeklerini açmaya başlar.

Yılda sadece 15 gün görünür

Kızılcahamam Belediyesi Turizm Tanıtım Sorumlusu Ali İhsan Kayabaşıoğlu, Kızılcahamam’daki Soğuksu Milli Parkı’nda yetişen ve sadece bir aydır görülebilen dağ lalesinin endemik bir çeşit olduğunu belirtti. “Pembe değil, pembe. 15 Nisan’da çıkıyor, 20 gün Mayıs’ta çıkıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu