Ekonomi

Yenidünyada ilk hasat: Tadılacak ilk büyük şehirler

Yeni dünyalarda ilk hasat: Tadılacak ilk büyük şehirler

MERSİN – Mersin’in Erdemli ilçesindeki seranın ardından malta eriği olarak da bilinen birinci sezon yenidünyalar açıkta boy gösterdi. İlçede son günlerde güneşli hava meyveleri olgunlaştırıp sararmaya başlayınca üreticiler yaklaşık bir ay sürecek hasat çalışmasına başladı. Kalitesine göre 30 liraya kadar alıcı bulan ilk ürünlerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’ya gönderileceği belirtildi.

Türkiye’nin yaş meyve sebze üretiminin önemli merkezlerinden biri olan Mersin’de 2 gün boyunca açık yenidünya bahçelerinde kendini hissettiren güneşli havanın etkisiyle ilk meyveler sararıp olgunlaştı. Üreticiler için oldukça zahmetli olan ilk meyveleri toplamaya başladı. Toplanan ilk meyvelerin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere gönderileceği kaydedildi. Yaklaşık bir hafta içinde yoğun hasat dönemine girmesi beklenen eserin ardından tüm ülke ve ihracat yapılan ülkelere gönderileceği kaydedildi.

“Zahmetli, zahmetli bir ürün”

Yapımcı Ramazan Kılıç, yenidünyanın zahmetli bir iş olduğunu belirterek, “Sezonun ilk yenidünyasını yaptık, şimdi erken. İnşallah gelecek güzel olur. Ürünler emekle büyür. Bakımı zordur. toplamak zahmetli, yani yenidünya çok zahmetlidir.Çok zahmetlidir.”

Heyet üyeleri aracılığıyla işi pazarladıklarına işaret eden Kılıç, “Malları topluyoruz, Erdemli’deki komisyonculara gönderiyoruz, onlar da satıyorlar. Nereden verirlerse İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e gidiyorlar. İstanbul’a, İzmir’e, Bursa’ya, Ankara’ya gidin ve ondan sonra Türkiye’nin her yerine gidin.’ dedi.

“Yaprak ve tohumları da kullanılır”

Ürün hakkında bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Emine Yaman, “Meyvemiz lifli sulu bir meyvedir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, sindirim sistemini kolaylaştırır, kalbe faydaları vardır, kilo vermeyi sağlar. Biz meyvemizin kendisinden faydalanırız. , tohumu kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.Ayrıca yaprağı kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır.İlk ürünler yurda gönderilmektedir. Yoğunluk arttığında yurt dışına da gönderiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu