Haber

Suudi Arabistan AP Dış İlişkiler Komisyonu’na ‘karbon emisyon planı’ sunuyor

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, ülkesinin karbon emisyonlarıyla nasıl başa çıkılacağına ilişkin planını Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi heyetine sundu.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre Enerji Bakanı Bin Salman, AP Dış İlişkiler Komisyonu heyetiyle başkent Riyad’a geldi.

Görüşmede söz konusu heyete ülkesinin karbon emisyonu ile nasıl başa çıkılacağına ilişkin planı hakkında bilgi veren Bin Selman, Suudi Arabistan’ın yüksek verimli sistemlere ulaşmak için enerji alanında bilimsel araştırma ve inovasyonda ileri aşamalara girdiğini söyledi. .

Suudi Arabistan Enerji Bakanı da, ülkesinin enerji alanındaki dönüşüme öncülük etme çabaları kapsamında temiz ve yenilenebilir enerji teknolojileri ile ilgili en önemli projelerini heyete sundu.

Toplantıda ayrıca Suudi Arabistan’ın döngüsel karbon ekonomisi yaklaşımı çerçevesinde karbon yakalama, kullanma, geri dönüştürme ve depolama projeleri yoluyla emisyonlarla başa çıkma ve dünyanın en büyük saf hidrojen ihracatçısı olma çabalarına değinildi.

Olağan koşullarda Suudi Arabistan, günde ortalama 11 milyon varil ile ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ham petrol üreticisi ve günde ortalama 7,7 milyon varil ile en büyük ihracatçı konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu