Ekonomi

Merkez Bankası’ndan liralaşmayı güçlendirmek için yeni adım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), liralaştırma stratejisini güçlendirmek amacıyla menkul kıymet ve zorunlu karşılık tesis edilmesinde düzenlemelere gitmiştir.

TCMB’nin Menkul Kıymetlerin Kurulmasına İlişkin Tebliğ ile Zorunlu Karşılıklara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, önümüzdeki altı aya ilişkin hesaplamalarda döviz tevdiat/katılım fonundan Türk lirası mevduat/katılım fonuna dönüşüm oranlarının hesaplanmasında 31 Mart 2023 tarihi esas alınacaktır.

Türk lirası mevduat/katılım fonu payı yüzde 70’i aşan bankalar, kredi faizine göre makro ihtiyati tedbirlerden muaf tutulacak.

Öte yandan, Türk lirası mevduat/katılım fonları içindeki payı tüm vadelerde yüzde 60’ın altında olan bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranı yükümlülüklerine 5 puan eklenecek.

TCMB, 2023 Para Politikası ve Liraizasyon Stratejisi Metni’nde, Türk Lirası yükünün hem aktif hem de pasif tarafında kalıcı olarak artırılması için liraizasyon stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların güçlendirilerek kullanılabileceği kamuoyu ile paylaşılmıştır. bankacılık sisteminin

2023’ün ilk yarısı için lira cinsinden mevduat yapma hedefi yüzde 60 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu